دلایل زرد شدن برگ گیاهان
۱- آبیاری غرقاب و کم آبی:
از دلایل زرد شدن گیاهان می توان به مقدار آبیاری اشاره کرد. بیشترین نوع زرد شدن برگ گیاهان به آبیاری و مقدار آبیاری برمی گردد. درک اینکه شما گیاهانتان را بیش از حد آبیاری کرده یا اینکه کم آب داده و تشنه نگه می دارید مشکل است. اغلب برگ گیاهانی که کم آبیاری می شوند کمی پیچ خورده و ترد می شوند در حالی که برگ هایی که بیش از حد آبیاری شده اند شل می باشند و استحکام ندارند.
ممکن است ظاهر برگ گیاه شما را فریب دهند. شما ممکن است به گیاهتان به مقدار کافی آب بدهید اما به دلیل عدم زهکشی و بافت مناسب خاک، آب به ریشه نمی رسد و گیاه همچنان علایم کمبود آب ا نشان خواهد داد.
۲- کمبود نور خورشید
از آن جایی که گیاهان از لحاظ نیاز نوری و ساعات دریافت نور خورشید متفاوت هستند کمبود نور خورشید از دلایل عمده زرد شدن برگ هاست. اگر شما  آبیاری گیاهانتان بصورت صحیح انجام می شود برای حفظ گیاهان از زرد شدن برگ ها در حد امکان موقعیت گیاهتان را اصلاح کنید و در آن ها را در مکان نوری مناسبی قرار دهید.
۳- آفات گیاهی:
اگر برگ گیاهانتان زرد همراه با سوراخ شدن، تکه تکه شدن و از دست رفتن قسمتی از برگ می شود گیاه شما آلوده به یک آفت گیاهخوار است. اگر در پشت برگ و ساقه گیاهان آفات مکنده حضور داشته باشند به سرعت با مکیدن شیره سلولی باعث زرد شدن و مرگ برگ می شوند. برای حفظ گیاه با آفت کش مخصوص هر آفت باید سم پاشی کرد.
۴- بیماری های گیاهی:
بیماری های گیاهی مانند بیماری قارچی یا لکه برگی و غیره باعث زرد شدن برگ ها شوند که بسیار رایج می باشد. در این حالت بهترین کار استفاده از ترکیبات قارچ کش برای رفع این عارضه می باشد.
۵- کمبود عناصر غذایی:
موقعی که پدیده لکه زردی، زرد شدن، قهوه ای شدن یا سیاه شدن در برگ هایتان اتفاق می افتد به احتمال زیاد گیاه دچار کمبود عناصر غذایی می باشد. گیاهان ۱۳ ماده اصلی مورد نیازشان را از طریق خاک جذب می کنند. می توان با استفاده کود های مکمل کمبود این عناصر را مرتفع ساخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان رابک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید