تشخیص مواد معدنی

گاهی اوقات دوستاران پلنتاریوم از تغییر شکل ظاهری گیاهان آکواریوم خود ابراز ناراحتی میکنند و جویای دلیل این امر میشوند. بدلیل اینکه برخی از این تغییرات نشانه کمبود مواد معدنی در گیاهان آکواریومی است،ما در تصویر زیرین به معرفی عمده ترین آسیب های ناشی از کمبود مواد معدنی در گیاهان آکواریومی پرداخته ایم.

 

برخی از علایم کمبود مواد معدنی در گیاهان

 

تا خوردن برگ های جدید: کمبود کلسیم و یا افزایش شدید پتاسیم و منیزیم

زرد شدن برگ های جدید: کمبود دی اکسید کربن

کوچک ماندن برگ های جدید: کمبود شدید نیتروژن

زرد شدن برگ های قدیمی: کمبود آهن

آوند های تیره و برگ های روشن: کمبود منیزیم

سوراخ شدن برگ ها: کمبود پتاسیم

زرد شدن و پوسیدگی برگ های قدیمی: کمبود نیتروژن

زرد شدن و پوسیدگی سریع برگ های قدیمی: کمبود فسفات

کمبود مواد معدنی در گیاهان

کمبود مواد معدنی در گیاهان

 

حال ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که با وجود اینکه شما از کود های ویژه آکواریوم با دز تعیین شده استفاده میکنید پس چرا هنوز با کمبود مواد معدنی مواجه هستید،تجربه ما نشان داده است که در بین افرادی که اغلب با این مشکل مواجه هستند،عمدتا دو دلیل برای این مشکل وجود دارد :

۱- جریان آب در آکواریوم بیش از حد استاندارد است.
در نظر داشته باشید که استاندارد جریان آب در آکواریوم معادل ۳ الی ۵ برابر حجم تانک در هر ساعت است بطور ساده تر اینگونه بگوییم که برای مثال اگر تانک شما ۱۰۰ لیتر حجم دارد،باید از فیلتری با قدرت گردش آب ۳۰۰ الی ۵۰۰ لیتر در هر ساعت استفاده نمایید.زیرا در جریان های شدید گیاه فرصت کافی برای به دام انداختن و جذب املاح و مواد معدنی از آب را پیدا نمیکند و با کمبود مواد معدنی مواجه میگردد.لازم به ذکر است که سرعت پایین تر از حد استاندارد نیز موجب جلبک میگردد.

۲- استفاده از آب های سنگین برای آکواریوم های گیاهی توانایی گیاهان برای جذب مواد معدنی سنگین را کاهش میدهد.
فلذا در صورتی که امکان استفاده از آب های سبک را ندارید بهتر است از گیاهانی استفاده نمایید که مناسب آب آکواریومتان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید